piatok 31. marca 2017

Ako začať s OpenAPS

Po zverejnení môjho prvého príspevku o prepojení senzoru a pumpy som dostal viacero otázok. Kde sa dá takýto systém kúpiť? Čo na to potrebujem? Koľko to celé stojí? Tento článok má za cieľ odpovedať na tieto otázky a poskytnúť východiskový bod pre potenciálnych záujemcov o využitie systémov na báze OpenAPS.

Projekt OpenAPS (Open Artificial Pancreas System - Otvorený systém umelého pankreasu) pomáha ľudom, ktorí chcú čo najskôr zlepšiť výsledky sebe alebo svojim najbližším a dokážu si zostaviť svoj vlastný systém. OpenAPS pozostáva z množiny softvérových nástrojov a dokumentácie, pomocou ktorých je možné za pomoci dostupných zariadení zostaviť svoj základný umelý pankreas. Ak ste sa pýtali, kde sa dá takýto systém kúpiť, odpoveď je, že OpenAPS systémy nie sú na predaj. 

Zodpovednosť

Napriek tomu, že OpenAPS používajú v súčasnosti už stovky ľudí na celom svete, systém neprešiel štandardnými procesmi, ktoré sú nevyhnutné pre uvedenie medicínskeho zariadenia na trh. Stále ide o experiment, používatelia si musia byť vedomí možných rizík a prevziať na seba zodpovednosť za používanie systému.

Technické znalosti

Pre úspešné použitie systému je nevyhnutné postupne porozumieť použitým algoritmom a jednotlivým komponentom systému. Bez technických schopností používateľa alebo blízkej osoby to nepôjde. Ťažko sa dá zaobísť aj bez znalosti angličtiny. Zatiaľ čo na Slovensku a v Česku sa dajú používatelia OpenAPS spočítať na prstoch jednej ruky, po anglicky možno nájsť obrovské množstvo materiálov na túto tému a na zahraničných fórach sa so svojimi skúsenosťami delia stovky členov komunity.

Kompatibilné pumpy

OpenAPS sa nedá používať bez možnosti nastavenia dočasného bazálu na inzulínovej pumpe pomocou externého zariadenia. Túto podmienku spĺňa len niekoľko inzulínových púmp:
  • Dana R 
  • staršie Medtronic pumpy:
    • 512/712, 515/715, 522/722, 523/723 (verzia 2.4A alebo nižšia), 554/754 (európska Veo s verziou 2.6A alebo nižšou)
Najčastejšie sa používajú práve staré Medtronic pumpy, ktoré sú často už po záruke, takže treba zvážiť s tým spojené riziká. 

Možnosti

V súčasnosti sú pre záujemcov k dispozícii tri základné varianty. 

OpenAPS + Explorer board

Ide o základnú konfiguráciu, ktorú používajú autori projektu. Oproti ďalším dvom možnostiam potrebuje používateľ oveľa väčšie technické znalosti, predovšetkým je nutné základné zvládnutie práce na príkazovom riadku operačného systému Linux.  

Pumpa: staršie Medtronic pumpy
Senzory: Libre, Enlite, Dexcom
Špeciálne zariadenie: riadiaca jednotka pozostávajúca z troch častí - Intel Edison, Explorer board a batéria (cena spolu okolo 150 €)
Dokumentácia

Loop

Ide o IOS aplikáciu, takže sa potešia hlavne fanúšikovia produktov od firmy Apple. Štandardne táto aplikácia nie je v obchode iStore. Pre inštaláciu je nutné použiť iMac s nástrojmi pre vývojárov.

Pumpa: staršie Medtronic pumpy
Senzory: Dexcom
Špeciálne zariadenie: RileyLink (cena okolo 135 €)
Dokumentácia
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt loop rileylink iphone
Loop, Prevzaté z https://diatribe.org

AndroidAPS

AndroidAPS je zaujímavou alternatívou z troch dôvodov. Ako jediná OpenAPS aplikácia podporuje stále vyrábané inzulínové pumpy Dana R. Autorom aplikácie je čech Miloš Kozák a nie je potrebné žiadne špeciálne zariadenie, stačí telefón s Androidom.

Pumpa: Dana R
Senzory: Libre, Dexcom
DokumentáciaOpenAPS nie je pre každého a rozhodnutie pustiť sa do projektu je potrebné veľmi dobre zvážiť. Záujemcovia o automatické dávkovanie inzulínu, ktorí si nedokážu takto zostaviť svoj vlastný systém, nemusia byť sklamaní. Niekoľko výrobcov inzulínových púmp sa snaží dostať na trh produkty podobné OpenAPS. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára